Myslíte si, že jsou vaše data v systémech Windows XP/Vista v bezpečí? V následujícím článku patrně o tuto iluzi přijdete. Podrobný návod (nejen) pro naprosté začátečníky, jehož součástí je i video!
Kdo by to neznal: potřebujete se dostat do počítače a neznáte přihlašovací jméno a heslo. Jestliže počítač nemá zašifrovaný disk (případně zakázané bootování z CD/DVD mechaniky+zaheslovaný BIOS), je rozlousknutí hesla tak snadnou záležitostí, že to zvládne i naprostý laik.
Vycházejme ze situace, kdy stojíte před vypnutým PC, nebo nemáte v systému administrátorská práva (to byste mohli heslo dle libosti změnit).
Jak na to?
- Začněte tím, že si stáhnete Live CD OPHCrack. Na odkazované stránce najdete jak image pro Windows XP, tak i pro Vistu (testovali jsme verzi 2.0 pro Windows XP).
- Stažený image vypálíte (např. v Neru to jde přes volbu Vypálit obraz CD).
- V BIOSu počítače, do kterého se chcete dostat, nastavte zavádění systému z mechaniky CD/DVD.
- Vložte do mechaniky CD Live OPHCrack a nechte z něj nabootovat.
- Na úvodní obrazovce zvolte první nabízenou možnost OPHCrack graphic mode (start do grafického režimu)
- Během několika desítek vteřin nastartuje Linux (jedná se o distribuci, založenou na SLAXu) a spustí se program, který vypíše všechny uživatele, založené v systému.
- Následně začne brute-force útokem zjišťovat jejich hesla. Uživatele s prázdnými hesly vypíše hned. Průběh vyhledávání můžete sledovat prostřednictvím zeleného ukazatele v dolní části okna.
- Na Windows XP CZ Professional s nainstalovaným Service Packem 3 a souborovým systémem NTFS trvalo zjištění hesel (jedno mělo 5 písmen + 1 číslo, druhé 7 písmen) necelé tři minuty. Nalezená hesla se vypisují do sloupečku NT Pwd.
- Při našem testu trval běh programu lehce přes pět minut.
- Zjištěná hesla lze uložit tlačítkem Save uložit do textového souboru.
- Program ukončíte tlačítkem Exit, následně budete vyzváni k potvrzení vypnutí PC (y a Enter).
Video tutoriál
Na následujícím videu se můžete podívat na celý průběh prolomení hesla pomocí Live CD OPHCrack.
Jak se bránit?
Minimální obranou, kterou zamezíte především začátečníkům v těchto pokusech, je nastavení BIOSu tak, aby umožňoval start systému výhradně z pevného disku a zaheslování vstupu do nastavení BIOSu. Dále je vhodné nepřidělovat uživatelům administrátorská práva (existuje totiž i verze pro Windows, kterou není nutné spouštět z bootovacího CD). Pro pokročilejší pak lze doporučit šifrování pevného disku, díky kterému OPHCrack neuvidí diskový oddíl a nebude tedy moci načíst hashe hesel. Samozřejmostí by měla být i volba silných hesel (tj. co nejdelší, kombinace malých a velkých písmen, čísel a speciálních znaků, nemělo by se jednat o skutečná slova). OPHCrack údajně zvládne rozlousknout až čtrnáctiznaková hesla, složená z písmen a číslic.
Kdy OPHCrack nepomůže?
Samozřejmě nepomůže tehdy, když má počítač zašifrovaný pevný disk. Stejně tak nepočítejte s tím, že byste pomocí OPHCracku zjistili přihlašovací hesla do domény, která jsou uložena pouze na doménovém řadiči (a to ještě jen jako hashe).